Sporcu İçecekleri

Sporcu içecekleri, dayanıklılık sporcuları için önerilen ve egzersiz sırasında sporculara önemli faydalar sağlayan, sağlıklı rehidrasyon sağlayan sıvılardır.

Sporcu içeceklerinin normal sudan farkı, az miktarda karbonhidrat ve mineral içermeleridir. Egzersiz esnasında su kaybı ile birlikte karbonhidrat ve mineral kaybının da telafi edilmesi, performansta belirgin etkiler yaratır.

Bu içeceklerin bir diğer özelliği hızlı emilim göstermeleridir. Ancak içeçeğin içindeki karbonhidrat miktarının %10’dan fazla olması emilimi geciktirerek mide krampları, bulantı ve ishale neden olabilmektedir. Önerilen karbonhidrat oranı ise %4 ila %8 arasıdır.

Sporcu içeceklerinde sodyum (Na), kalsiyon (Ca) ve magnezyum (Mg) bulunmakta ve bu mineraller glikoz ve suyun emilimini kolaylaştırıcı etki yaratmaktadır.

Egzersiz sırasında tüketilen sporcu içeceği ve diğer içeceklerin ısısının 15- 22 °C olması gerekmektedir. Zira yapılan çalışmalar bu ısı aralığındaki sıvıların maksimum hidrasyon sağladığını göstermiştir.

Bahsedilen tüm bu yararlar 60 dakikadan fazla süren dayanıklılık egzersizleri için geçerlidir. Dolayısıyla 60 dakikadan daha kısa süren egzersizlerde sporcu içeceğine gereksinim duyulmamaktadır.

Mesut Özdemir hakkında
Her türlü geri bildirim için mesutozdemir067@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*