Yeni Lise Sisteminde Sınıflara Göre Ders Dağılımı Nasıl Olacak?

Bir önceki makalemizde liselerde uygulanacak yeni sistemin ana hatlarını sizlerle paylaşmıştık.

(İlgili makale için tıklayınız)

Bu makalemizde, uygulanacak yeni sistemde 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda ders dağılımlarının nasıl olacağı, hangi derslerin zorunlu, hangilerinin seçmeli olacağı konusunda bilgi vereceğiz.

Yeni sistemde öğrenciler 9, 10 ve 11. sınıflarda haftada 35 saat akademik gelişim dersleri, 5 saat ise Hayal-Etkinlik-Yaşam dersleri (sanatsal aktiviteler, fiziksel aktiviteler, toplumsal fayda çalışmaları) alacak. Haziran ayları ise öğrencilerin üretkenliğini ve üst düzey bilişsel becerilerini geliştirecek nitelikteki portfolyo, sunum ve değerlendirme çalışmaları ile geçecek.

12. sınıfta ise, yükseköğrenime hazırlık niteliğinde çalışmalar yapılacak. Hafta 24 saat ortak derslerin yanı sıra disiplinlerüstü kariyer derslerini alacak olan öğrenciler, 6 saat proje ve sertifika programı, 10 saat ders destek çalışmaları, kişisel gelişim ve rehberlik desteği alacak.

ÖĞRENCİLER HANGİ SINIFTA, HANGİ DERSLERİ ALACAK?

9. sınıfta Türk Dili ve Edebiyatı I, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi I, Yabancı Dil I, Matematik Uygulamaları I, Doğa Bilimleri Deneyimi ve Sosyal Bilimler Deneyimi dersleri olmak üzere 6 ders zorunlu (ortak ders) olacak.

Bunun yanı sıra öğrenciler spor ve sanat grubundan 1, diğer seçmeli dersler grubundan 1 olmak üzere 2 tane seçmeli ders alacak.

Tüm bunlara ek olarak Rehberlik ve Kişisel Gelişim dersi alınacak.

10. sınıfta Türk Dili ve Edebiyatı II, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi II ve Bilgi Kuramı ve Uygulamaları I dersleri zorunlu (ortak ders) olacak.

Bunun yanı sıra öğrenciler Yabancı Dil Grubu, Matematik Grubu, Fen Bilimleri Grubu ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu’ndan en az 1 ders seçecek.

Tüm bunlara ek olarak öğrenciler 1 tane seçmeli ders alacak.

11. sınıfta Türk Dili ve Edebiyatı III, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi III ve Bilgi Kuramı ve Uygulamaları II dersleri zorunlu (ortak ders) olacak.

Bunun yanı sıra öğrenciler Yabancı Dil Grubu, Matematik Grubu, Fen Bilimleri Grubu ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu’ndan en az 1 ders seçecek.

Tüm bunlara ek olarak öğrenciler 1 tane seçmeli ders alacak.

12. sınıfta Türk Dili ve Edebiyatı IV, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi IV ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri zorunlu (ortak ders) olacak.

Bunun yanı sıra öğrenciler Yabancı Dil Grubu, Matematik Ağırlıklı Dersler Grubu, Fen ve Teknoloji Ağırlıklı Dersler Grubu, Sosyal ve Beşeri Bilimler Ağırlıklı Dersler Grubu, Sanat ve Teknoloji Ağırlıklı Dersler Grubu derslerinden ilgi duydukları dersleri seçecekler.

Tüm bunlara ek olarak öğrenciler sertifika ve proje çalışmalarının yanı sıra, akademik destek çalışmaları alacak.

ÖNEMLİ NOT !

Öğrenciler derslerini seçerken;

9. sınıfta 6 zorunlu ve 2 seçmeli (toplam 8) ders seçecek.

10 ve 11. sınıfta 3 zorunlu ve 7 (toplam 10) seçmeli ders seçecek.

12. sınıfta 3 zorunlu ve 4 seçmeli (toplam 7) ders seçecek.

SINIF SINIF ÖRNEK DERS SEÇİMLERİ

  • 10. Sınıf Örnek Ders Seçimleri
10. Sınıf
  • 11. Sınıf Örnek Ders Seçimleri
11. Sınıf
  • 12. Sınıf Örnek Ders Seçimleri
12. Sınıf

Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı

https://www.meb.gov.tr/
Mesut Özdemir hakkında
Her türlü geri bildirim için mesutozdemir067@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*