MEB Yenilenen Tatil Sistemini Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim ve Lise seviyesindeki okullarda 2019-2020 eğitim öğretim döneminden itibaren uygulanacak olan yeni tatil sistemini kamuoyuna açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre yarıyıl (sömestr) ve yaz tatillerine ek olarak, Kasım ve Nisan aylarında 5 günlük (hafta sonları ile birlikte 9 gün) ek tatiller geliyor.

Yeni Sistem Nasıl Uygulanacak

Yeni sistemde okullar 1 hafta erken açılıp, 1 hafta geç kapanacak. Yani Yaz tatillerinden 2 haftalık bir kesinti yapılmış olacak. Toplamda 13 hafta olan yaz tatili süresi 11 haftaya inecek. Kasım ve Nisan aylarında ise birer haftalık tatiller yapılacak. Böylece toplam tatil süresinde kısıtlama olmayacak. Yarıyıl tatilinde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Kasım ve Nisan aylarında yapılacak tatillerde çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılma imkanı tanınacak. Her tatilin bilim, kültür, sanat, spor gibi temaları olacak. Aynı zamanda gezi ve fuar gibi etkinlikler de düzenlenebilecek.

Öğretmenler Ara Tatillerde Çalışacak mı?

Öğretmenler ara tatillerde okullardaki görevlerine devam edecek. Bu süreçte öğretmenlerin seminer çalışmaları olacak. Normalde yaz tatillerinde yapılan 4 haftalık seminerlerin 2 haftası, ara tatillerde yapılacak. Yaz tatillerinde yapılan 4 haftalık seminer süresi ise 2 haftaya inecek. Böylece öğretmenler açısından da tatil süresinde bir kesinti yaratılmamış olacak. Yarıyıl (Sömestr) tatilinde ise öğrencilerle birlikte öğretmenler de tatile çıkacak.

Öğretmenler Ara Tatillerde Ek Ders Ücreti Alacak mı?

2019-2020 eğitim öğretim döneminden itibaren Kasım ve Nisan aylarında uygulanacak ara tatiller, öğretmenler için mesleki çalışma dönemi kabul edileceğinden ek ders ücretlerinde herhangi bir kesinti söz konusu olmayacak.

İşte 2019-2020 Eğitim Öğretim Döneminden İtibaren Uygulanacak Olan Yeni Sistemin Ayrıntıları

Mesut Özdemir hakkında
Her türlü geri bildirim için mesutozdemir067@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*