Ara Tatil Uygulamasının Detayları (MEB)

ara tatil

Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim ve Lise seviyesindeki okullarda 2019-2020 eğitim öğretim döneminden itibaren ara tatil uygulamasına geçti. Halihazırdaki yarıyıl (sömestr) ve yaz tatillerine ek olarak, Kasım ve Nisan aylarında 5 günlük (hafta sonları ile birlikte 9 gün) ara tatiller olacak.

Yeni Sistem Nasıl Uygulanacak

Yeni sistemde okullar 1 hafta erken açılıp, 1 hafta geç kapanacak. Yani yaz tatillerinden 2 haftalık bir kesinti yapılmış olacak. Toplamda 13 hafta olan yaz tatili süresi 11 haftaya inecek. Kasım ve Nisan aylarında ise birer haftalık ara tatil ler yapılacak. Böylece toplam tatil süresinde kısıtlama olmayacak. Yarıyıl tatilinde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Kasım ve Nisan aylarında yapılacak ara tatillerde çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılma imkanı tanınacak. Her tatilin bilim, kültür, sanat, spor gibi temaları olacak. Aynı zamanda gezi ve fuar gibi etkinlikler de düzenlenebilecek.

Öğretmenler Ara Tatillerde Çalışacak mı?

Öğretmenler ara tatillerde okullardaki görevlerine devam edecek. Bu süreçte öğretmenlerin seminer çalışmaları olacak. Normalde yaz tatillerinde yapılan 4 haftalık seminerlerin 2 haftası, ara tatillerde yapılacak. Yaz tatillerinde yapılan 4 haftalık seminer süresi ise 2 haftaya inecek. Böylece öğretmenler açısından da tatil süresinde bir kesinti yaratılmamış olacak. Yarıyıl (Sömestr) tatilinde ise öğrencilerle birlikte öğretmenler de tatile girecek.

Öğretmenler Ara Tatillerde Ek Ders Ücreti Alacak mı?

2019-2020 eğitim öğretim döneminden itibaren Kasım ve Nisan aylarında uygulanacak ara tatiller, öğretmenler için mesleki çalışma dönemi kabul edileceğinden ek ders ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmayacak.

İşte 2019-2020 Eğitim Öğretim Döneminden İtibaren Uygulanacak Olan Yeni Sistemin Ayrıntıları

ara tatil

Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı

Mesut Özdemir hakkında
Spor ve Sağlık | Antrenman | Rekreasyon ve Turizm konularındaki araştırma ve birikimlerim ile güncel olaylara ilişkin düşüncelerimi bu blogta okuyucularımla paylaşıyorum. / Her türlü geri bildirim için mesutozdemir067@gmail.com e-mail adresinden ya da @mesutozdemir telegram hesabından bana ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın